Ćwiczenia Na Garb W Plecach

Zgarbione plecy są plagą spowodowaną długotrwałym siedzeniem. Pogłębiona kifoza piersiowa niestety przyczynia się do bólu głowy, bólu karku, bólu między łopatkami, bólu w dolnej części pleców. Wszystko to jest związane ze stałym obciążeniem kręgosłupa, który przez brak ruchu przyzwyczaja się do pozycji, która stale nam szkodzi.

Ćwiczenia Na Garb W Plecach - Co Pomaga?

Nie tylko konsekwencją są spięte mięśnie, ale też w skutek niewłaściwej pozycji krążki międzykręgowe zaczynają się uszkadzać, co może prowadzić do rwy kulszowej, dyskopatii, przepukliny międzykręgowej i wielu innych problemów.

Im wcześniej zaczniemy dbać o to, jak siedzieć i wyposażymy się w odpowiednie akcesoria – tym szybciej będziemy zdrowi.

Przed podaniem planu, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Same ćwiczenia nie wystarczą, chodzi o nawyk. Wyobraźmy sobie, że chodzimy na siłownię, trenujemy plecy, ale nadal się garbimy – gdzie jest problem?

Po pierwsze, przez to, że utrzymujemy ciągle zgarbioną pozycję, trenujemy też mając garb. Więc tylko przyczyniamy się do tego, że nasze plecy zostają w tej pozycji – utrwala się to. Dlatego zanim ruszymy na siłownię, warto zrobić łatwiejsze ćwiczenia, które aktywują łopatkę i pokażą nam w jakiej pozycji chcemy trenować.

juliusz-sloniewicz-trener-plecow

Ćwiczenia Na Garb W Plecach - Plan

Do tego, są to mięśnie posturalne, odpowiedzialne za utrzymanie postawy, więc sam trening na ciężarze nie wystarczy, trzeba wprowadzić trening, gdzie łopatki pracują, ale do tego są w powszechnej wymaganej pozycji. Dlatego musimy mieć nad nimi kontrolę i ich świadomość, by wiedzieć – oho, chyba łopatka poszła do góry. Oho, chyba się zgarbiłem.

Dlatego zaczniemy od aktywacji łopatki taśmą.

Tutaj chodzi o to, aby przyciągnąć łopatkę do pleców, bez angażowania karku.

Gdy łopatka będzie już aktywna, możemy dodać pracę łokci, ale uwaga – łopatka nie może się ruszać!

Potem włączamy nogi. Deska wysoka – w tej pozycji łopatki są ciągle dociskane do bioder, dzięki czemu pomimo tego, że teoretycznie jest to ćwiczenie na brzuch, to bardzo mocno pracują plecy. I zauważmy, pozycja w desce wysokiej, to pozycja w której kręgosłup jest tak, jak chcemy, aby był na co dzień. I o to chodzi w tym treningu!

bol-kolan-bol-szyi-przepuklinakregoslup-wdowi-garb

Do tego przyciąganie taśmy do klatki piersiowej, ale z zachowaniem naturalnych krzywizn.

Tych kilka ćwiczeń już wystarczy, by naprawić plecy, bo przede wszystkim uczycie się samodzielności, potem możemy dodać ciężar i trenować np. podciąganie, ale z zachowaniem odpowiedniej pozycji łopatek. Bo bez tego – wszystkie trudności na nic.

Dokładniejsze instrukcje i całe plany znajdziesz na mojej stronie.

Profesjonalne Instruktaże Treningowe

Trudno Ci zrozumieć niektóre ćwiczenia? Skorzystaj z mojej platformy, gdzie otrzymasz dostęp do instrukcji treningowych – taki jak ta. Tym razem wersja deski bokiem.

Dziękuję Za Lekturę!

Jeżeli podobał Ci się artykuł, zapraszam do regularnego odwiedzania strony oraz obserwacji moich mediów społecznościowych.

Juliusz Słoniewicz trener personalny warszawa

Zobacz inne artykuły

You cannot copy content of this page

Subskrypcja Podstawowa

59
99
Miesięcznie
  • Platforma Treningowa
  • 7 dni próbnych
  • Ponad 300 ćwiczeń z instruktażem wideo, głosowym i pisemnym
  • Ponad 15 planów na - Ból w dole/górze/pleców, ból w szyi, bóle kolan, poprawną postawę
  • W każdym planie 2-7 modułów - praca na wiele miesięcy, od podstaw, po samodzielność!
  • Wizyta u trenera to 220-250 zł, tutaj dzięki szczegółowym wyjaśnieniom, masz tę samą jakość - już za 59.99zł.