Zespół Mięśnia Gruszkowatego

Zespół Mięśnia Gruszkowatego bardzo przypomina objawy zespołu rwy kulszowej. Ciągnący i promieniujący ból od pośladka po stopę, częściej udo – potrafi zaniepokoić. Zwłaszcza, gdy uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie.

Zespół Mięśnia Gruszkowatego - A Rwa Kulszowa

Czym się różni od rwy kulszowej? Rwa kulszowa to problem mający źródło w kręgosłupie, gdzie krążek międzykręgowy uciska na nerw kulszowy. W przypadku zespołu mięśnia gruszkowatego, to mięsień odpowiada za ucisk/podrażnienie nerwu kulszowego.

Gdy w plecach jest problem, to uwypuklenie krążka, uciskające na nerw, trudno jest naprawić i musimy zastosować dłuższy harmonogram działań.

rwa-kulszowa-trener-warszawa-juliusz-sloniewicz-ćwiczenia-online

Co z zespołem mięśnia gruszkowatego? Tam sprawa jest prostsza. Przez mięsień gruszkowaty przechodzi nerw kulszowy. Tak bliskie sąsiedztwo obydwu sprawia, że jeżeli gruszkowaty się zepnie za bardzo/będzie tam stan zapalny, to nerw kulszowy zostanie podrażniony.

Zespół Mięśnia Gruszkowatego - Napraw Mięsień

Wtedy należy rozmasować mięsień, by poczuć ulgę. Jak to robić? Zawsze proponuję piłkę – jeżeli to boli za bardzo – weź wałek. Najpierw masujemy delikatnie cały obszar, wyczuwając pojedyncze punkty. Później, powoli, jak wałek przejeżdżamy ten sam obszar, coraz bardziej wyczuwając twarde punkty. Gdy jesteśmy gotowi, możemy zatrzymać się na najbardziej bolesnym punkcie i powoli coraz mocniej do niego przylegać. Uciskanie punktu spustowego jest jak najbardziej normalne, ponieważ masujemy punkt spustowy.

By pozbyć się problemu, potrzebny jest regularny masaż. Na przykład 4 razy w tygodniu po 5-10 minut. Jeżeli do tego regularnie trenujemy – zwłaszcza obolałą partię, to na pewno praca będzie trwała dłużej. Jest to spowodowane silnym podrażnieniem mięśnia. Trudno oczekiwać, aby się szybko rozluźniał, skoro ciągle go używamy. Jednak, jeżeli ból już nie przeszkadza, to polecam normalnie trenować i dbać o regularny masaż. Gdy problem minie, nadal trzeba kontynuować masaż.


Film pochodzi z mojej platformy i jest częścią większego planu na ból pleców.

Profesjonalne Instruktaże Treningowe

Trudno Ci zrozumieć niektóre ćwiczenia? Skorzystaj z mojej platformy, gdzie otrzymasz dostęp do instrukcji treningowych – taki jak ta.

Dziękuję Za Lekturę!

Jeżeli podobał Ci się artykuł, zapraszam do regularnego odwiedzania strony oraz obserwacji moich mediów społecznościowych.

Juliusz Słoniewicz trener personalny warszawa

Zobacz inne artykuły

You cannot copy content of this page

Subskrypcja Podstawowa

59
99
Miesięcznie
  • Platforma Treningowa
  • 7 dni próbnych
  • Ponad 300 ćwiczeń z instruktażem wideo, głosowym i pisemnym
  • Ponad 15 planów na - Ból w dole/górze/pleców, ból w szyi, bóle kolan, poprawną postawę
  • W każdym planie 2-7 modułów - praca na wiele miesięcy, od podstaw, po samodzielność!
  • Wizyta u trenera to 220-250 zł, tutaj dzięki szczegółowym wyjaśnieniom, masz tę samą jakość - już za 59.99zł.