Ból Pod Łopatką

Ból pod łopatką towarzyszy Ci przez większość dnia? Po kilku godzinach siedzenia czujesz, że przechodzi między łopatki?

Problem nie musi być wcale poważny i możesz go rozwiązać w domu.

Ból Pod Łopatką - Przyczyny

Najczęściej wynika ze spięcia mięśni. Dlaczego tak jest? Przez siedzenie cały dzień w jednej pozycji, która obciąża nasz grzbiet, mięśnie napinają się. Co więcej, są napięte w jednej pozycji, często rozciągniętej, przez wiele godzin. Zobacz na zdjęcie, Tak, gdzie powinna być kifoza piersiowa (lekki garb), mamy bardzo duże zaokrąglenie. Wszystkie mięśnie na plecach muszą się bardzo mocno rozciągnąć i napiąć, by utrzymać wagę Twojego kręgosłupa.

Jeżeli do tego łopatki masz przesunięte w przód, to wszelkie mięśnie w ich okolicy też muszą mocno pracować. Napięta klatki i przód barków – to widzimy na pierwszym zdjęciu.

cwiczenia-na-bol-plecow-w-domu-trener-bol-dyskopatia
Zamknięta pozycja, napnająca barkii klatkę.

Dlatego aby pozbyć się bólu, warto wprowadzić inną rutynę pracy nad sobą. Najpierw trzeba przeciwdziałać pozycji, którą przyjmujemy w trakcie pracy, czyli wzmacniać mięśnie grzbietu. Tutaj przydadzą się ćwiczenia z taśmami, zbliżanie łopatek do siebie. Trzeba jednak pamiętać, że przez nawyki, będziemy mieli tendencję, by aktywować mięśnie przy karku. Dlatego w trakcie nauki musimy być powoli i uważni, by aktywować jedynie osłabione mięśnie. Bardzo trudno jest to wyczuć.

Kolejnym elementem jest masaż, piłką/wałkiem/pistoletom lub u masażysty. Samodzielnie można spokojnie masować się każdego dnia. Spięte mięśnie się rozluźnią i łatwiej będzie aktywować osłabione partie.

masaż-klatki-col-barkow-bol-lopatek-cwczenia--online
Zieloną kreską zaznaczyłem spłyconą lordozę lędźwiową, zamieniła się wręcz w kifozę.

Należy pamiętać, że w skrajnych przypadkach stałe spięcie mięśnie je osłabia i prowadzi do zaniku, przez co zastępuje je tkanka tłuszczowa. Bardzo często można to zobaczyć na obrazach z rezonansu magnetycznego.

Profesjonalne Instruktaże Treningowe

Trudno Ci zrozumieć niektóre ćwiczenia? Skorzystaj z mojej platformy, gdzie otrzymasz dostęp do instrukcji treningowych – taki jak ta. Tym razem właśnie masaż klatki.

Dziękuję Za Lekturę!

Jeżeli podobał Ci się artykuł, zapraszam do regularnego odwiedzania strony oraz obserwacji moich mediów społecznościowych.

Juliusz Słoniewicz trener personalny warszawa

Zobacz inne artykuły

You cannot copy content of this page

Subskrypcja Podstawowa

59
99
Miesięcznie
  • Platforma Treningowa
  • 7 dni próbnych
  • Ponad 300 ćwiczeń z instruktażem wideo, głosowym i pisemnym
  • Ponad 15 planów na - Ból w dole/górze/pleców, ból w szyi, bóle kolan, poprawną postawę
  • W każdym planie 2-7 modułów - praca na wiele miesięcy, od podstaw, po samodzielność!
  • Wizyta u trenera to 220-250 zł, tutaj dzięki szczegółowym wyjaśnieniom, masz tę samą jakość - już za 59.99zł.